Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kiedy przycinać bez na pniu? Czas na cięcie lilaka pospolitego, krzewu bzu!

Aby lilak pospolity obficie kwitł i zachwycał swoim wyglądem, niezbędne jest jego regularne przycinanie. Prawidłowe cięcie lilaków to klucz do sukcesu w ich uprawie, wpływające na zdrowie, pokrój i obfitość kwiatów.

kiedy przycinać bez na pniu

Cięcie prześwietlające – sposób na zdrowy krzew

Cięcie prześwietlające ma na celu poprawę dostępu światła do wnętrza krzewu. Wykonuje się je poprzez usuwanie pędów rosnących do środka korony, krzyżujących się, suchych lub uszkodzonych. Dzięki temu zabiegowi krzew zachowuje prawidłowy pokrój, a kwitnienie w kolejnym sezonie jest obfitsze. Regularne cięcie prześwietlające zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu rośliny. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy sekator jest odpowiednio naostrzony.

Cięcie odmładzające – kiedy jest konieczne?

Cięcie odmładzające stosuje się w przypadku starszych, mocno zaniedbanych krzewów bzu, które słabo kwitną lub są zdeformowane. Polega ono na radykalnym wycięciu starych i grubych pędów. Pozostawia się tylko kilka najmłodszych i najsilniejszych. Krzew należy przyciąć do wysokości około 50-70 cm nad ziemią. Radykalne cięcie pobudza roślinę do wytworzenia nowych pędów, na których w kolejnych latach pojawią się kwiaty. Należy jednak pamiętać, że na obfite kwitnienie po cięciu odmładzającym trzeba poczekać 2-3 lata.

Zdjęcie porównujące lilaka przed i po radykalnym przycięciu.

Kiedy przycinać bez na pniu

Jeżeli cięcie wykonamy za późno lub zbyt intensywnie, możemy pozbawić roślinę pędów kwiatowych, co ograniczy jej kwitnienie. Najlepszym czasem na przycinanie lilaków jest bezpośrednio po przekwitnięciu, a zdecydowanie przed początkiem aktywnego wzrostu wiosną.

Sprawdź także  Kiedy przesadzać sosny? Poradnik ogrodniczy dla iglaków zimozielonych.

Jak rozpoznać, że lilak potrzebuje cięcia?

Sygnałem, że lilak wymaga cięcia, jest słabe kwitnienie, nadmierne zagęszczenie pędów, obecność suchych, chorych lub uszkodzonych gałęzi oraz nieestetyczny pokrój krzewu. Warto regularnie sprawdzać stan rośliny i podejmować działania pielęgnacyjne, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy. Regularne cięcie nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także wpływa na jej zdrowie i obfite kwitnienie w kolejnych latach.

Kiedy przycinać bez na pniu?

Cięcie lilaka pospolitego należy wykonywać tuż po przekwitnięciu, czyli najczęściej w czerwcu. Jest to bardzo ważne, ponieważ lilak zawiązuje pąki kwiatowe na pędach rocznych. Przycięcie zbyt późno, spowoduje usunięcie pąków na kolejny sezon i lilak nie zakwitnie. Wykonanie cięcia zaraz po kwitnieniu pozwoli roślinie zawiązać pąki na kolejny rok. Warto również wiedzieć, że przekwitłe kwiatostany należy usuwać, przycinając je 1 cm nad miejscem, z którego wyrastają liście.

O czym jeszcze pamiętać? Dodatkowe wskazówki

Oprócz właściwego terminu i techniki, podczas cięcia lilaka ważne jest używanie ostrych narzędzi, na przykład sekatora, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia pędów. Po przycięciu warto zastosować kompost. Młode sadzonki lilaka, zaraz po posadzeniu, także wymagają cięcia – należy je skracać, aby pobudzić je do rozkrzewiania. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.

Podstawa krzewu lilaka z odrostami korzeniowymi i ręką gotową do ich usunięcia.

Cięcie a odrosty korzeniowe bzu

Lilak ma tendencję do wytwarzania odrostów korzeniowych, które mogą osłabiać krzew i zaburzać jego pokrój. Odrosty korzeniowe bzu należy regularnie usuwać, wycinając je sekatorem u nasady. Zabieg ten pozwoli na skierowanie energii rośliny we wzrost i obfite kwitnienie. Odrosty korzeniowe mogą być również kłopotliwe, jeśli uprawiamy lilak w formie żywopłotu; trzeba je wtedy systematycznie sprawdzać.

Cięcie lilaków – różne odmiany, różne potrzeby

Różne gatunki i odmiany lilaka mogą mieć nieco odmienne wymagania co do cięcia. Niektóre odmiany, takie jak Syringa 'Nigra’, mogą być bardziej podatne na nadmierne zagęszczanie. Inne, na przykład Sambucus lub odmiany o bardziej rozłożystym pokroju, mogą wymagać silniejszego cięcia prześwietlającego. Dlatego przed przystąpieniem do cięcia warto zidentyfikować, z jaką odmianą mamy do czynienia i dostosować strategię cięcia do jej specyficznych potrzeb. Warto również podpowiadać sąsiadom, jak pielęgnować krzewy, aby uniknąć problemów z obfitym kwitnieniem.

Sprawdź także  Pigwa na zimę: Syrop, sok i herbata - sprawdzone przepisy

Pielęgnując lilaka zgodnie z przedstawionymi wskazówkami, zapewnimy mu optymalne warunki do wzrostu, obfitego kwitnienia i będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Źródła:

https://abcogrodnika.pl/ciecie-czarnego-bzu/

https://gardennumberone.pl/blog/ciekawy-garden/bzy-wiosenne-przycinanie-jak-ksztaltowac-krzewy-po-kwitnieniu

https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/bez-lilak-ciecie-kiedy-i-jak-ciac-krzewy-bzow-aa-Lgqy-ELNr-QNBu.html

https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/ciecie-bzu-lilaka-kiedy-i-jak-przycinac-bez-aa-Lgqy-ELNr-QNBu.html

https://niepodlewam.pl/ciecie-lilakow-po-przekwitnieciu/

Edyta Sawicka
Edyta Sawicka

Jestem Edyta Sawicka, pasjonatką sztuki bonsai i twórczynią lokalnej strony ilovebonsai.pl. Od wielu lat zgłębiam tajemnice tej fascynującej japońskiej tradycji, dzieląc się wiedzą i inspiracjami z innymi entuzjastami. Moja przygoda z bonsai rozpoczęła się przypadkowo, ale z czasem przerodziła się w prawdziwą miłość, którą teraz staram się przekazywać innym poprzez artykuły, warsztaty i lokalne spotkania.

Artykuły: 166